Team building w niecodziennej perspektywie

Koordynator, opiekun, samiec alfa, nadworny błazen – nawet w niewielkim zespole znaleźć możemy mozaikę ludzi o najróżniejszych osobowościach i temperamentach. Dodając do tego mnogość stawianych przed zespołem zadań i nie do końca dające się przewidzieć okoliczności, możemy liczyć nie tylko na efektywną współpracę i rosnące zyski, ale też na mnogość konfliktów i niepowodzeń.

Jak sprawić, by zespół składający się z pozornie niedopasowanych elementów, zaczął przypominać harmonijną mozaikę?

Dobrym rozwiązaniem jest team building jednak wybór z bogatej oferty proponowanej przez profesjonalne firmy szkoleniowe może okazać się trudnym do zgryzienia orzechem. Uczestniczenie w ekstremalnej szkole przetrwania lub grach terenowych, warsztaty teatralne i kulinarne – możliwości są niemal nieograniczone dlatego warto zastanowić się jaki cel pragniemy osiągnąć organizując team building dla konkretnego zespołu. Bardziej efektywne zarządzanie zasobami, bliższe i cieplejsze relacje, wzrost zaufania do pracy w określonym zespole, zwiększenie innowacyjności i kreatywności, wzmocnienie identyfikacji z grupą, czy większa otwartość na pozostałych jej członków, a może iloczyn powyższych?

Jednym z bardziej oryginalnych pomysłów na team building jest uczestniczenie w „wielkiej” wystawie przedstawiającej świat materialny widziany z perspektywy ok. czteroletniego dziecka. Przedmioty codziennego użytku powiększono tak, aby odpowiadały rozmiarom odbieranym przez dzieci. Uczestnicy będą mieli możliwość wspiąć się na krzesło wyższe od nich samych, „raczkować’ po gigantycznych schodach, czy przymierzyć ogromne buty. W „pokoju prenatalnym” istnieje również możliwość posłuchania, jakie dźwięki docierają do dziecięcych uszu jeszcze przed narodzeniem.

Takie doświadczenie, oprócz dobrej zabawy i odkrycia nowych horyzontów, pozwala dostrzec jak te same elementy wyglądają z perspektywy drugiego człowieka. Może się okazać, że żarty bawiące jednego z członków zespołu dla drugiego są zupełnie niezrozumiałe, a czasami nawet obraźliwe. Opryskliwa reakcja na przedstawiony pomysł nie zawsze musi wynikać z nieuprzejmości, a może być wywołana złym samopoczuciem lub trudną sytuacją osobistą. Uczestniczenie w podobnej wystawie otwiera uczestników na nowe możliwości i ukazuje inne niż dotychczas poznane tory działania. Coś, co jednej osobie może wydawać się prostym zadaniem dla kogoś innego będzie bardziej wymagające i czasochłonne. Otwarcie się na różnorodność charakterów i temperamentów poprawi jakość komunikacji, ułatwi rozwiązywanie konfliktów, a także zwiększy zaufanie członków zespołu.

Inwestycja w innowacyjny team building to inwestycja w zespół, a więc całą firmę.