Znamy najpopularniejsze błędy HR’owców!

hr

Proces rekrutacji to jeden z najistotniejszych elementów wpływających na efektywność w firmie. Dobry HR’owiec to klucz do sukcesu, a więc warto bliżej poznać i zrozumieć  proces rozmowy kwalifikacyjnej. Nie od dziś wiadomo, że zgrany team, komunikatywny, kreatywny zespół to najbardziej pożądany model kooperacji. Zanim jednak zapoznamy Was ze szczegółami związanymi z procesem rekrutacyjnym, chcielibyśmy przybliżyć błędy, których należy się wystrzegać w trakcie job interview.

Rola rekrutera nie jest prosta, bowiem jak na podstawie dwóch kartek papieru (CV i LM) oraz krótkiej rozmowy ocenić, czy potencjalny kandydat sprawdzi się na danym stanowisku? HR’owcy stosują rozmaite tricki, uczą się podstaw psychologii, mowy ciała, nie unikają jednak błędów. Jak sądzicie, czego powinni się wystrzegać?

Przede wszystkim nie należy kierować się przesłankami pozamerytorycznymi – wiek, płeć, poczucie humoru czy urok osobisty to cechy, które są sprawą indywidualną każdego człowieka i należy w nie ingerować. Co więcej, skreślanie kandydata tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju czy wyznaje inna religię jest niedopuszczalne. Efekt halo z kolei, będący sugerowaniem się jedną lub kilkoma cechami, wynikającymi zwykle z „pierwszego wrażenia”, także jest niewybaczalnym błędem. Nie możemy racjonalnie ocenić osobowości drugiej osoby, a po wymianie kilku zdań zweryfikować czy naprawdę jest ona szczera, lojalna i zmotywowana do pracy. Z drugiej strony efekt kontrastu przynosi równie negatywne skutki, ponieważ zwracając uwagę na cechy i zachowania kandydata różniące go od nas. Często je wyolbrzymiamy i bywa, że odrzucamy aplikację osoby, która świetnie sprawdziłaby się na danym stanowisku. Warto też pamiętać, że uleganie stereotypom także należy do najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy rekrutacyjnej. Nie należy dyskwalifikować osoby po uścisku dłoni, czy uznawać ją za inteligentną tylko dlatego, że nosi okulary. Wcielenie efektu pierwszeństwa także nie wróży nic dobrego. Uleganie emocjom i skupienie się jedynie na tym, co było naszym pierwszym wrażeniem może stwarzać projekcję nieprawdziwego wyobrażenia o kandydacie.

To oczywiście nieliczne błędy, które mogą wystąpić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele z nich wynika z psychiki rekrutera i nie sposób ich uniknąć, ale warto nad nimi pracować. Należy mieć świadomość, że ich zaistnienie może przynieść negatywny skutek, a często też sprawić, że odrzucona zostanie aplikacja kompetentnej osoby.